Šetřit peníze není jednoduché, ovšem v době inflace a velkého zdražování nic jiného nezbývá. Potřebujete-li však snížit své měsíční výdaje, jde to i bezbolestně. Poradíme vám, jak můžete snadno snížit své výdaje a nakonec třeba i něco ušetřit.
Zrevidujte své finance a upravte rozpočet
Jestliže váš účet i peněženka na konci měsíce zejí prázdnotou, je to rozhodně špatně a je třeba udělat kroky, díky kterým se vaše finanční situace zlepší. Zjistěte, na které položky je nutné se zaměřit, abyste se co nejdříve dostali do finanční rovnováhy a klidu.
1. Sledujte své výdaje a vytvořte si rozpočet
Prvním krokem, který budete muset udělat, je sledování každého svého výdaje. Je nutné, abyste si začali zapisovat, kam peníze jdou. Můžete k tomu využít klasicky tužku, papír, kalkulačku, nebo ještě lépe – excelovou tabulku. Ta vám na konci měsíce udělá přesný součet vašich příjmů i výdajů a nebudete muset nic složitě počítat. Případně k tomu účelu můžete využít některou z mnoha aplikací, které jsou zdarma k dispozici.
Možná budete po součtu překvapení, kolik peněz zbytečně utrácíte. A také hned uvidíte, kde a na čem jste schopní ušetřit. V každém případě je vhodné si součet za celý měsíc vytisknout, sednout si nad něj a barevnými zvýrazňovači si podtrhnout zbytné výdaje, jinou barvou zase ty nezbytné. Díky tomu budete mít absolutně dokonalý přehled o tom, za co utrácíte.
Jakmile budete mít jasno ve svém placení a utrácení, je na místě sestavit rodinný rozpočet. Jeho součástí by měla být i revize některých současných pravidelných plateb, jako jsou například účty za telefon, energie nebo za internetové služby.
Neplatíte zbytečně mnoho? Zkuste se poptat přímo u svého poskytovatele služeb na výhodnější nabídku nebo zadejte své údaje do srovnávače na internetu a porovnejte si nabídky služeb. Tímto způsobem můžete každý měsíc ušetřit poměrně dost peněz.
Máte-li předplatné nějakých služeb, zhodnoťte, jak moc tyto služby využíváte a zda se vám to vyplatí. Může jít o internetovou televizi, hudební kanály, knihy, časopisy nebo třeba program na hubnutí. Skutečně tyto služby tak nutně potřebujete?
2. Levnější bydlení
Jestliže bydlíte ve vlastním domku, můžete ušetřit maximálně jen na běžném provozu. Postarejte se o to, aby bylo na zimu vše utěsněné a nikde nefoukalo. Snižte doma teplotu, pomůže i jeden nebo dva stupně. Nebo pokud máte možnost, topte více dřevem. Dřevo nemusíte nakupovat, ale můžete se domluvit s vlastníkem nejbližšího lesa a topení na zimu si můžete sami natěžit.
V případě, že jste v nájmu a platíte vysoké měsíční poplatky, zkuste se poohlédnout po něčem levnějším. Možností je spousta, chce to však hledat a věnovat tomu čas a úsilí. Pokud aktuálně nebudete mít na vratnou kauci, pomůže například nebankovní půjčka. Peníze se snažte následně rychle splatit. I tak se vám však brzy finance vrátí.
3. Ušetřete na jídle a na oblečení
Dalo by se říci, že jídlo je až ta poslední položka, na které bychom mohli ušetřit, ale opak je pravdou.
V první řadě je vhodné eliminovat návštěvy restaurací a jídlo takzvaně „venku“. Jedete-li s rodinou na výlet, připravte si na cestu jídlo vlastní. Cestou pak kupujte už jen to nejnutnější. To samé platí i v případě nápojů.
V běžné dny se pak rozhodně vyplatí připravovat denně jídlo pro celou rodinu. Druhý den si pak můžete vzít toto jídlo i s sebou do práce a nemusíte utrácet za obědy. Výjimku tvoří pochopitelně obědy pro děti ve škole, zde rozhodně není na místě jakkoliv šetřit.
Co se týče samotného nákupu potravin, snažte se nakupovat věci v akčních nabídkách. Není nutné kupovat drahé a značkové potraviny. Zaměřte se na kvalitu. Tu však mohou nabídnout i levnější privátní značky obchodů. Ostatně v mnohých testech vycházejí některé tyto produkty mnohem lépe než dražší konkurenční výrobky. Čtěte složení a pečlivě vybírejte. Zabere vám to sice více času, ale ve výsledku se to rozhodně vyplatí.
Ovoce a zeleninu kupujte v sezóně od farmářů nebo od známých, kteří mají přebytky. Vyjde vás to levněji. A máte-li možnost pěstovat, pusťte se i do zavařování a konzervování na zimu.
Je v pořádku mít nové hezké oblečení, ale ne vždy je nutné nakupovat jej v běžných nebo dokonce značkových obchodech. Zkuste projít například second handy ve svém okolí. Mnoho z nich nabízí zcela nové věci ještě s cedulkami, avšak za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v obchodě.
Dále můžete využít mnohé z internetových platforem, ať už jde o bazary nebo nákupy nových kousků do šatníku. Můžete zde sehnat levné a přitom hezky vypadající oblečení. Především dětské oblečení, které se často obměňuje kvůli růstu potomků, je výhodnější pořizovat tímto způsobem. Další možností jsou i sezónní výprodeje, kde nakoupíte nové věci ve velké slevě.
4. Šetřete na zábavě i na dovolené
Zajít si jednou za čas do kina nebo do divadla je příjemné, nejde však o levnou záležitost. To samé platí i o návštěvě aquaparku nebo zábavního centra. Zkuste místo toho vymyslet jinou, levnější, zábavu. Můžete například vyrazit na rodinnou projížďku na kole zakončenou koupáním v křišťálově čistém lomu nebo jezeře.
Místo drahé dovolené u moře můžete zase ušetřit například tím, že sbalíte stan a vyrazíte s dětmi na dobrodružnou stezku Českem nebo jinou zajímavou alternativu. Cestou zažijete spoustu dobrodružství, můžete se koupat, navštívíte nová hřiště a podobně.
U hradů a zámků zase vynechejte vnitřní prohlídku s výkladem. I z venkovní prohlídky hradeb nebo zahrady budete mít spoustu zážitků.
Peníze vždy hrají prim
Rozhodně je nutné, abyste veškeré své výdaje měli vždy pevně pod kontrolou. Součástí revize vašeho rodinného rozpočtu by tak měla být i kontrola vašich současných půjček a úvěrů. Ty se snažte co nejdříve splatit, přičemž prioritou jsou vždy ty nejméně výhodné, jako kreditní karty a půjčky s vysokým úrokem.
Jestliže nemáte okamžité peníze na jejich splacení, můžete využít výhodnějších služeb, jako je například https://razdvapujcka.cz/pujcka-online. Půjčenými penězi rychle splaťte nevýhodné úvěry, kde běží vysoké poplatky a následně začněte co nejrychleji splácet své další závazky. Ideálně jeden po druhém. Jen tak se dokážete ze zadlužení rychle dostat ven.